Ads by Ydc.ir

لینک من LinkeMan.com فهرست وب سایتهای فارسی و دایرکتوری لینک های ایرانی ۱۰ کاری‌که هنگام بوت نشدن ویندوز باید انجام داد - آموزش کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی صبح اول وقت کامپیوترتان را روشن می‌کنید، می‌بینید ویندوزتان بوت‌ نمی‌شود. در این زمان احساسی که به آدم دست می‌اید شبیه زمانی است که آدم اشتباهی سوار اتوبوس شده باشد و بعد از رسیدن به مقصد متوجه قضیه شده باشد! (تصورش را بکنید!)

در این هنگام بهتر است که ابتدا کمی کنترل خود را حفظ کنید و بعد ببینید که چه‌کاری باید بکنید. در زیر به بررسی ۱۰ کاری که می‌توان انجام داد می‌پردازیم، امیدوارم که مفید باشد.

۱۰/ استفاده از دیسک استارت‌اپ ویندوز(Windows Startup Disk):

اولین کاری که باید در این هنگام انجام می‌دهید ساختن استارت آپ دیسک است. ممکن است بالا نیامدن وبندوز به خاطر اشکال در یک سری فایل‌ها باشد که در ادامه ذکر خواهد شد، برای این کار شما باید یک‌ دیسک برای استارت آپ کردن ویندوزتان درست کنید. برای این کار شما باید سه فایل زیر را در درایو ویندوزتان پیدا کنی.

  • boot.ini
  • NTLDR
  • Ntdetect.com

این فایل‌ها که همگی هم در حالت پیش‌فرض در درایو ویندوزتان(C یا هرچیز دیگری)  مخفی هستند، جزو فایل‌هایی هستند که برای بوت شدن ویندوز نیازمند هستند.لذا ممکن است که یکی از دلایل اصلی بوت نشدن ویندوزتان اشکالاتی در این فایل‌ها باشد. پس زمانی که ویندوزتان درست کار می‌کند باید اقدام به درست کردنWindows Startup Disk کنید. برای این کار این‌فایلها را زمانی که ویندوزتان درست کار می‌کند، پیدا کرده و در یک فلاپی و یا سی‌دی و یا فلش مموری‌تان قرار دهید. توجه کنید که در درایو مورد نظر جز این فایل‌ها نباید فایل دیگر وجود داشته باشد.

حال زمانی که ویندوزتان بالا نمی‌آید ابتدا وبندوز را ریستارت کنید(می توانید از کلید ترکیبیalt+ctrl+Delet استفاده کنید) و دیسک استارت آپ را در کامپیوترتان قرار دهید، وقتی که این دیسک را در کامپیوترتان قرار می‌دهید ویندوز خود به خود فایل‌ها مذکور را از دریسک استارت آپ شما لود می کند و ویندوز به درستی بالا می‌آید و می‌توانید به رفع مشکل مورد نظر بپردازید. درصورتی که مشکل این باشد شما می‌توانید با کپی کردن فایل‌های مذکور از روی دیسک استارت آپ به هاردتان مشکل را رفع و رجوع کیند.

۹/استفاده از ویژگی‌ Last Known good Configuration ویندوز

شما هم‌چنین می‌توانید با استفاده از ویژگی Last Known good Configuration  ویندوزتان را بوت کنید. با کمک این ویژگی می‌توانید آخرین تغییراتی را که باعث اختلال در بوت ویندوز می‌شود را Undo کنید. این ویژگی باعث بازگردانی کلید ریجیستری CurrentControlRegistrySet می‌شود. این کلید کارش این است که تنظیمات هاردتان و درایوهای مختلف را ذخیره می‌کند. در صورت اختلال در فایل‌هایی در درایو ویندوزتان این تنظیمات تغییر می‌کند. این ویژگی آخرین تنظیماتی این کلید را که باعث بالا آمدن ویندوز شده بود را جایگزین تنظیمات فعلی کلید ریجیستری‌تان می‌کند.درصورتی که شما بتوانید این تغییرات را بازگردانید، مطمئنآ ویندوزتان بالا خواهد آمد

برای استفاده از این ویژگی زمانی که با ارور بالا نیامدن ویندوز مواجه شدید، با فشرن کلیدهای Alt+Ctrl+Delet ویندوزتان را ریستارت کنید، بعد از اینکه صدای “جیک!” اول ویندوز را شنیدید، کلید F8 را فشار دهید تا منوی Windows advance Options برای شما نمایان شود. در منوی ظاهر شده گزینه‌ی Last good configuration را انتخاب کنید و بعد Enter را فشار دهید. با این کار کامپیوترتان ریستارت می‌شود و ویندوز بالا خواهد آمد!

البته این نکته را فراموش نکنید که وقتی برای اولین بار ویندوزتان بالا نیامد باید از این ویژگی استفاده کنید، به عبارت دیگر زمانی که شما چندید بار ویندوز را ریستارت کردید و بالا نیامد این ویژگی جواب نمی‌دهد، چون آخرین کلید ریجیستری مورد نظر با هر بار تغییرات در بوت شدن ویندوز تغییر می‌کند.

۸/استفاده از ویژگی System Restore

یکی از ویژگی‌های خوب ویندوز داشتن قابلیتی به نام System Restore است. ویندوز با استفاده از این قابلیت هر ۲۴ ساعت یک بک‌آپ از آخرین ویژگی‌ها و تنظیماتش را دخیره می‌کند. به همین دلیل درصورتی که بتوانید از این ویژگی استفاده کنید می‌توانید ویندوزتان را بوت کنید.

برای استفاده از این ویژگی ایتدا ویندوزتان را یک‌بار ریستارت کنید، بعد با وارد شدن بهWindows advance Options  و کلیک برروی گزینه‌ی Safe Mode ویندوز را بالا بیاورید. سپس با وارد شدن به بخش system Restore در Accessory  ویندوز آخرین تنظمیات ویندوز را بازگردانی‌ کنید. بعد ویندوز تان را ریستارت کنید. همین!

۷/ استفاده از Recovery Consule

ممکن است زمانی عمق فاجعه بیش‌ از اینها باشد!، به عبارتی با انجام دادن کارهای فوق شما نتوانید ویندوز را بازگردانی کنید. در این حالت شما نیاز به استفاده از ویژگی Recovery Consule دارید، برای این کار شما مجبور به استفاده از سی‌دی ویندوز هستید. مطمئنآ یک‌سری از فایل‌های شما در ویندوزتان مشکل پیدا کرده است، درصورتی که راه های بالا جواب ندهد معنی اش این است که این فایل‌ها قابل بازیابی نیستند و مجبور به استفاده‌ی کپی‌تازه‌ای از آنها در ویندوزتان هستید. برای این کار باید سی‌دی ویندوزتان را قرار دهید و اجازه دهید که مراحل اولیه‌ی نصب آغاز شود، بعد از این کارها ویندوز از شما سوال می‌کند که چکار می خواهید بکنید؟(تصویر زیر) نصب ویندوز جدید، رفع اشکال ویندوز قبلی . که ما گزینه‌ی دوم را انتخاب می‌کنیم.

بعد از این مرحله ویندوز درایو حاوی ویندوزتان را نمایش‌ می‌دهد. در صورتی که شما چندین ویندوز داشته باشید، با زدن عدد مربوط به آن ویندوز مراحل تعمیر و رفع عیب ویندوز مذکور با قرارگیری فایل‌های سالم به جای فایل‌های مشکل دار شروع می‌شود. بعد از این مرحله ویندوز ریستارت می‌شود و انشاءالله! ویندوزتان بالا خواهد آمد.

۶/رفع عیب فایل  Boot.ini

وقتی که ویندوز می‌خواهد لود شود، برنامه‌ی Ntldr به فایل boot.ini رجوع میکند تا تعیین کند که فایل ویندوز در کدام درایو قرار دارد تا بتواند لود شود. لذا در صورت داشتن مشکل داشت فایل مذکور ویندوز به خوبی نمی‌تواند لود شود. بنابراین باید این فایل را تعمیر کنیم. برای این کار نیاز به نسخه‌ای از ابزار Recovery Consule که در مورد قبلی بیان شد دارید.لذا ابتدا باید سی‌دی ویندوز را در کامپیوترتان قرار دهید و طبق مراحل گفته شده در مورد قبل پیش بروید.بعد باید تایپ کنید :

Bootcfg/ parameter

حال باید در قسمت پارامتر موارد زیر را برحسب نیازتان تایپ کنید:

توضیحات پارامترپارامتر
کل هار دیسک را برای پیدا کردن فایل ویندوز خواهد گشت و به شما اجازه می‌دهد که هرکدام را که مایل بودید به فایل Boot.ini اضافه کنید

Add/

هارد را برای پیدا کردن ویندوز اسکن می‌کندScan/
موارد نوشته در فایل Boot.ini را برایتان لیست می‌کندList/
سیستم عامل پیش‌فرض را در منوی بوت اصلی قرار می‌دهدDefault/
کلآ فایل Boot.ini  را دوباره درست می‌کند.Rebuild/
اجازه‌ی انتقال بوت سیستم عامل را به یک پورت دیگر می‌دهد.این پارامتر خود دو پارامتر زیر مجموعه‌ای دارد:
[Port Baudrate] و  [UseBiosSittings]
Redirect/
مانع مورد قبلی می‌شودDisabaRedirect/

5.رفع BootSector ایراد دار:

در ابتدا باید بگویم که هر هارددیسکی از جدول‌هایی تشکیل شده است که هر کدام از خانه‌های این جدول که حاوی اطلاعات خاصی است “Sector” خوانده میشود. حال اگر بخواهیم این سکتورها را د ردرایو حاوی سیستم عامل بررسی کنیم، به هرکدام از انها “بوت سکتور” می‌گویند.یکی از دلایل بالا نیامدن ویندوز می‌تواند ایراد در این سکتورها باشد.

خوب! درصورتی که به این نتیجه برسید که دلیل بالا نیامدن ویندوز اشکال در این مورد است، باید از یک ورژن دیگر از سیستم RecoveryConsule به نام Fixboot باید استفاده کنید. لذا طبق مراحل کفته شده در مورد ۷عمل کنید و در کادر مربوطه تایپ کنید:

Fixboot {Drive{

در قسمت درایو نام درایو مورد نظرتان را تایپ کنید.

۴/رفع مشکل Master Boot Sector

Master Boot Sector عنوان اولین بوت سکتوری است که خوانده می‌شود و مسئول اصلی بوت شدن ویندوز است. در صورت اشکال در این مورد، ویندوز بوت نمی‌شود. برای حل این مشکل باید بازهم از Recover Consule استفاده کنید. بعد از طی مراحل گفته شده در مرحله ۷ تایپ کنید:

Fixmbr [device_name]

کاری که مورد بالا می‌کند این است که در درایوی که مستر بوت سکتورش مشکل دارد، یک  مشتر بوت سکتور دیگر درست کند. در قسمت بالا در کادر [device_name] باید نام مسیر درایوی را که می‌خواهید بوت سکتورش را درست کنید بنویسید. مثلآ برای درایو ‍C باید بنویسیم:

Device/harddisk C

3.غیر فعال کردن ریستارت شدن ویندوز

وقتی که ویندوز با مشکل بالا نیامدن مواجه می‌شود، به صورت خودکار ریستارت می‌شود و این چرخه مدام تکرار می‌شود ومانع از دادن وقت به کاربر برای حل مشکل می‌شود. لذا باید اول این امکان را غیر فعال کنید. برای این منظور باید باید واردWindows Advance Options بشوید( که قبلآ در همین پست توضیح داده شده است) و بعد گزینه‌ی Automattice Restart On System Faiulerرا غیر فعال کنید و روی دکمه‌ی اینتر کلیک کنید.

۲/استفاده از فایل‌های Backup

شما می‌توانید از نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات پشتیبانی شده که بسیار متنوع هم هستند استفاده کنید

۱/نصب داخلی ویندوز

وقتی که دیدید با استفاده از راهکارهای فوق نمی‌توانید بازهم ویندوز را بوت کنید، یهتر است که ویندوزتان را آپگرید کنید. در مراحل نصب ویندوز که شکلش را بالا دیدید(شکل۱) شما به جای رفتن به بخش Recivery Consule دکمه‌ی Enter را می‌زنید و مراحل نصب را پی‌میگیرید، منتها در بخشی از مراحل نصب ویندوز به شما می‌گوید که ویندوز دیگری هم وجود درد، آیا مایل به آپگرید کردن آن ویندوز هستید یا اینکه می خواهید یک نسخه‌ی جدید نصب کنید، شما (مثل شکل زیر) گزینه‌ی تعمیر( یا همان آپگرید) را فعال می‌کنید. تقریبآ این روش همیشه جواب می‌دهد و شما می‌توانید مطمئن باشید که با این روش ویندوز حتمآ بالا خواهد آمد. منتها درصورتی که از آپدیت‌های ویندوز استفاده می کنید، باید دوباره همه‌ی فایل‌های دانلود شده را دوباره دانلود کنید.

gagner de l'argent